Nacionālais Apbedīšanas Dienests – Speciālais Repatriācijas Dienests

Repatriācijas nodrošināšanai noder speciāls dienests

Stāsta: Edgars Timpa, jurists, Nacionālais Apbedīšans Dienests dibinātājs Latvijā

Nav precīzi zināms, cik no ārvalstīs mirušajiem valstspiederīgajiem tiek apglabāti Latvijā un cik ārzemēs, tāpat arī nav precīzu datu par to, cik gadījumos tuvinieki uz Latviju zārkā atgādā mirušā ķermeni, bet cik – pelnu urnu.

Kā stāsta apbedīšanas nozares pārstāvis Edgars Timpa, lēmums par to, vest uz Latviju zārku vai urnu, ir tuvinieku ziņā, izvērtējot gan emocionālos, gan ekonomiskos aspektus. Interesanti, ka tuvinieki bieži vien, lai cik tas ir sarežģīti un dārgi, tomēr vēlas mirušo atgādāt uz Latviju zārkā. «Piederīgajiem bieži vien finansiālais aspekts interesē mazāk, lai arī kremācija ārzemēs un urnas atvešana uz Latviju izmaksātu mazāk. Zinu vairākus gadījumus, kad no ārzemēm atvesto mirušo pēc tam kremē Latvijā – bet tad, kad ir sarīkota sēru ceremonija un piederīgie ir varējuši atvadīties – viņiem tas ir svarīgi,» stāsta E.Timpa.

Cilvēka pēkšņā nāve ārzemēs jebkurā gadījumā ir traģēdija, turklāt parasti tuviniekiem nav pieredzes, kas šādā situācijā jādara – kur vērsties un kam prasīt padomu. Kā uzskata E.Timpa, Latvijai ļoti noder Nacionālais Apbedīšanas Dienests, kas palīdz šādā situācijā nonākušajiem tuviniekiem.

Lai arī mirušā repatriāciju jau tagad piedāvā daudzi Latvijas apbedīšanas biroji, tomēr, praktiski neviens no tiem nav specializējies tikai un vienīgi šim pakalpojumam. Tādējādi izveidots repatriācijas pakalpojumu dienests.

Šādā uzņēmumā strādā īpaši apmācīti speciālisti ar starptautisku pieredzi un kontaktiem ar citu valstu apbedītājiem un valsts institūcijām, kā arī mirušo pārvešanai pielāgoto materiāli tehnisko bāzi – teiksim, ar dzesēšanas sistēmu aprīkoti katafalki, kas piemēroti lieliem attālumiem.

«Latvijā uz 2019.gadu izveidots speciāls mirušo repatriācijas dienests, un, piederīgie var saņemt daudz kvalitatīvāku un uzticamāku atbalstu. Ik pa laikam redzu, ka tuvinieki lūdz līdzcilvēkus ziedot mirušā pārvešanai uz Latviju. Dažreiz patiešām izskatās, ka summa, kas jāsavāc, ir krietni par lielu – iespējams, tuvinieki ir izvēlējušies pakalpojumu, kurā iesaistīti vairāki starpnieki vai arī apbedītājs grib daudz nopelnīt,» saka E.Timpa.

 

UZZIŅA:

Nacionālā Apbedīšanas Dienesta adrese: Bruņinieku iela 151, Rīgā, LV-1003; diennakts dežūr­tālrunis ārkārtas situācijās (nāves gadījumos) +37126335928; e-pasts: info@nad.lv (steidzamos gadījumos) vai info@repatriacija.lv.

Nacionālais Apbedīšanas Dienests
National Funeral Service
Национальная Похоронная Служба

www.nad.lv ||
www.repatriacija.lv ||
www.repatriation.lv||
www.humanrepatriation.eu ||
www.humanrepatriation.com